Samochody poleasingowe – czy warto zainteresować się takim samochodem, gdzie szukać auta po leasingu lub wynajmie?

Samochody poleasingowe – gdzie szukać, czy warto

Polski rynek samochodowy zmienia się z roku na rok, cywilizuje się. Na rynek trafia coraz więcej samochodów używanych w dobrym stanie, serwisowanych, z legalnym przebiegiem, które mogą być potencjalnie dobrą alternatywą dla sprowadzanych z za granicy aut niewiadomego pochodzenia i stanu technicznego. Samochody poleasingowe – czyli po leasingu lub po wynajmie długoterminowym – bo o nich mowa, są poszukiwane przez Klientów w nieco mniej zasobnym portfelem – a może po prostu bardziej oszczędnych.

Co to jest samochód poleasingowy

Auto poleasingowe, to samochód który był wcześniej użytkowany – zwykle 3 lub 4 lata w ramach leasingu z dużym wykupem lub wynajmu długoterminowego, a następnie został zwrócony firmie leasingowej bez jego wykupu. Poprzedni użytkownik nie zdecydował się na jego wykup od finansującego. Powody mogą być różne – albo w pierwotnym założeniu samochód miał być tylko użytkowany przez pewien czas bez opcji wykupu, albo na przykład decyzję o wykupie Leasingobiorca podjął pod koniec okresu użytkowania i zdecydował, że woli zwrócić auto i wziąć w leasing inne, nowe. Ponieważ zwykle wartość wykupu takiego samochodu z dużą wartością końcową nie odbiega od wartości rynkowej o więcej niż 10%, to korzystający mógł zdecydować, że nie chce kłopotów i straty czasu związanych z wykupem samochodu i sprzedawaniem go na wolnym rynku. Poza tym aby wykupić takie auto trzeba dysponować wolnymi środkami w wysokości od 30 do 60% wartości nowego, nie każdy chce angażować i zamrażać pieniądze by wykonać taką transakcję łączoną. Wykupie samochodu z dużą wartością rynkową i natychmiastowej sprzedaży nie sprzyjają też aktualne przepisy podatkowe. Dużą rolę z powiększaniu polskiego rynku samochodów poleasingowych gra też polityka producentów samochodów – szczególnie tych największych graczy na rynku, którzy w wynajmie długoterminowym aut zwietrzyli doskonały interes, pozwalający na zwiększenie ich przewagi nad konkurencją i uatrakcyjnienie oferty – od tej pory sprzedają nie „samochód w cenie X” ale „niską ratę leasingu”. Takie auta które nie zostały finalnie wykupione przez użytkowników albo które mają 4 i więcej lat – trafiają na rynek wtórny samochodów poleasingowych.

Samochody poleasingowe. Rodzaje samochodów poleasingowych

Na rynku możesz spotkać się z kilkoma rodzajami samochodów poleasingowych, sklasyfikowanych ze względu na źródło ich pochodzenia i stan techniczny.
  • samochody pokontraktowe z wynajmu długoterminowego z dużych flot samochodowych. Zwykle są to auta użytkowane wcześniej przez duże firmy, używane przez średnią kadrę menadżerska lub przedstawicieli handlowych. W większości są to podstawowe, wystandaryzowane wersje, w jednolitych kolorach (najczęściej białe lub srebrne), serwisowane regularnie ale też intensywnie eksploatowane.
  • samochody poleasingowe dla jednoosobowych firm. Auta takie są często zamawiane według gustu właściciela i o ile nie są intensywnie eksploatowane, to należy się po nich spodziewać dobrego stanu technicznego, niewielkiego przebiegu i regularnego serwisu. Ponieważ główną przesłaną do ich zakupu były niskie raty i wysoka wartość końcowa, to samochody takie mogą mieć niskie przebiegi.
  • samochody po wynajmie długoterminowym dla kadry zarządzającej dużych firm. Ta część rynku to prawie bez wyjątku samochody marek premium. W większości przypadków nie oszczędzano ani na serwisie ani na wyposażeniu. Ich ceny też nie należą do najniższych.
  • samochody zbywane po szkodach komunikacyjnych przy leasingu lub wynajmie. Główną ich zaletą będzie atrakcyjna cena.
  • samochody po windykacji. Są to auta odebrane od Klientów którzy nie wywiązywali się umowy leasingu lub najmu, powindykacyjne. Ponieważ sytuacja taka ma zwykle miejsce kiedy Klient nie ma środków finansowych, zwykle odbija się to też na sprawach związanych z serwisowaniem i naprawami takiego samochodu. Zdarzają się również samochody po naprawach powypadkowych.
  • auta po leasingu sprowadzane z zagranicy. Tutaj sytuacja przypomina grę w rosyjską ruletkę. Należy bardzo ostrożnie podchodzić do tych oferty, gdyż możemy trafić na kumulację złych decyzji i nieuczciwości handlarza. Pamiętajmy, że na tzw „zachodzie” też potrafią liczyć. Jeśli takie samo auto pochodzące z Polski jest droższe od tego kupionego z zagranicy, to coś musi być nie tak, tym bardziej jeśli polski samochód kupujemy lub finansujemy od dotychczasowego właściciela a samochód poleasingowy z za granicy przechodzi jeszcze przez ręce handlarza (który przecież na tym jeszcze zarabia).
„Część zagranicznych „aut firmowych” jest dużo lepiej wyposażona niż te poruszające się u nas, ale ceny potrafią też być bardzo wysokie. Można pomysleć o zakupie na aukcji dla firm samochodu w cenie netto i późniejsze rozliczenie VAT-u w Polsce. Zaleta to akcyza policzona od ceny na fakturze netto. Ale uwaga: furtkę wykorzystują rodzimi oszuści, którzy nabywają auta w cenie netto, a następnie sprzedają je w Polsce bez rozliczenia podatku (tzw. faktura VAT marża). Kupujesz auto z importu i po firmie? Koniecznie zażądaj od sprzedawcy dowodu rozliczenia – w przeciwnym razie urząd skarbowy zwróci się do Ciebie! dodatkową trudnością jest, że o ile samochód poleasingowy z Polski spokojnie sfinansujesz w innej firmie leasingowej, to auta z za granicy już niekoniecznie. firmy leasingowe nie chcą płacić za granicę za samochody a forma tzw. leasingu zwrotnego tez stanowi w większości z nich problem”

Gdzie szukać samochodu poleasingowego lub po wynajmie

Firmy leasingowe współpracują zwykle z komisami samochodowymi handlującymi tego typu samochodami, a te największe mają swoje place samochodów po leasingu gdzie sprzedają auta, zwykle w formie tzw. aukcji. Aby kupić taki samochód musisz mieć działalność gospodarczą. Samochody sprzedawanej w tej formie są zwykle kompletne, serwisowane i przygotowane do sprzedaży. Należy pamiętać, że auta użytkowane we flotach, ale nie tylko – stosunkowo często ulegają drobnym lub większym szkodom komunikacyjnym. Nawet samochód pochodzący od firmy leasingowej lub z wynajmu może mieć przeszłość po szkodzie komunikacyjnej. Malowany zderzak to nie problem, zdarza się każdemu – gorzej gdy szkoda była poważniejsza. Największe place aut poleasingowych znajdują się w okolicach Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta. Aut poleasingowych, po wynajmie, po szkodach komunikacyjnych lub po windykacji można też szukać na stronach firm leasingowych oraz na wyspecjalizowanych serwisach. Przykład jednego z takich serwisów: samochody poleasingowe Największe aukcje na auta poleasingowe przeprowadzają: Masterlease, PKO, Alphabet, Idea Getin, EFL oraz inne zewnętrzne portale specjalizujące się w agregacji i prezentowaniu aut poleasingowych. Warto dodać, że Klient może sfinansować taki samochód w dowolnej innej firmie leasingowej – i często tak się dzieje, ponieważ leasing ponowny tego samego samochodu u jego właściciela nie jest specjalnie korzystny finansowo i podatkowo ala obydwu stron.

Oferta poleasingowa

Oferta poleasingowa to nie tylko samochody, to  wszystkie rodzaje sprzętu, pojazdów i maszyn:
  • samochody osobowe
  • pojazdy ciężarowe i ciężki transport
  • sprzęt, maszyny i urządzenia

Czy warto kupić samochód poleasingowy

Czy warto kupić samochód poleasingowy? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samemu. Niewątpliwie jeśli jesteś zdecydowany by nabyć lub wziąć leasing, pożyczkę na samochód dla firmy, to jest to jedno z lepszych źródeł poszukiwania. Ważne jest by szukać samochodu jak najmłodszego i z jak najmniejszym przebiegiem, dodatkowo regularnie serwisowanego i bez przeszłości szkodowej. Jeśli jeszcze będzie miał bogate wyposażenie i atrakcyjną cenę – możesz mówić, że trafiłeś na okazję.

KALKULATOR LEASINGOWY >>


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.


Tematyka strony: samochody poleasingowe, aukcje poleasingowe, samochody pokontraktowe, auta po wynajmie długoterminowym, samochody powindykacyjne, samochody po leasingowe po szkodach komunikacyjnych, samochody poleasingowe czy warto, gdzie szukać samochodów poleasingowych, ceny samochodów poleasingowych, finansowanie samochodów poleasingowych – auto poleasingowe.