Rodzaje leasingu

Leasing – co to jest. Rodzaje leasingu.

Leasing – umowny stosunek cywilnoprawny, umowa na mocy której Leasingodawca oddaje do używania Leasingobiorcy określony przedmiot i w zamian pobiera za to czynsz leasingowy. Na gruncie polskiego prawa podatkowego wyróżniamy leasing operacyjny i leasing finansowy. Po zakończeniu umowy leasingu Leasingobiorca ma prawo do zakupu przedmiotu leasingu za określoną wcześniej cenę. Leasingować można wszystkie środki trwałe, jednak najczęściej finansowane są następujące przedmioty:
  • samochody osobowe
  • samochody dostawcze do 3,5 tony d.m.c.
  • samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony
  • ciągniki siodłowe
  • naczepy
  • ciągniki rolnicze
  • maszyny i sprzęt rolniczy
  • maszyn budowlane
  • pojazdy budowlane – wywrotki, wozidła, koparki, wózki widłowe i inne
  • maszyny produkcyjne

Leasing finansowy

Leasing finansowy – jeden z rodzajów leasingu według rozróżnienia na gruncie polskiego prawa podatkowego i przepisów księgowych. W leasingu finansowym podatek VAT naliczany jest tylko od części odsetkowej harmonogramu spłat, ponadto kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy jest część odsetkowa + amortyzacja przedmiotu. Ten rodzaj leasingu ma często miejsce, gdy przedmiot który chcemy wziąć w leasing opodatkowany jest stawką VAT mniejszą niż 23% albo stawką ZW. Wtedy leasing finansowy powoduje, że nie trzeba doliczać VAT od części spłaty wartości kapitałowej przedmiotu leasingu. Leasing finansowy może być też opłacalny dla firm które nie są podatnikami podatku VAT – są na tzw. ryczałcie.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny – najpopularniejsza u nas forma leasingu, na gruncie prawa podatkowego i ustaw o rachunkowości umożliwia wliczanie pełnych rat leasingowych przez Leasingobiorcę w koszty podatkowe. Leasing operacyjny obciążony jest w całości podatkiem VAT23% Pomimo tego, ponieważ podatek VAT podlega całkowitemu lub częściowemu odliczeniu – leasing operacyjny jest bardziej opłacalny niż inne rodzaje. Kolejnym atutem leasingu operacyjnego jest jego funkcja tworzenia kosztów podatkowych. Dlatego leasing operacyjny stosowany jest w ponad 90% przypadków przy finansowaniu samochodów oraz większości maszyn i urządzeń. Za pomocą kalkulatora leasingu operacyjnego można finansować zarówno nowe jak i używane samochody i maszyny.

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki – w odróżnieniu od leasingu dla firm, leasing konsumencki przeznaczony jest dla osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej. Jest stosunkowo mało popularny w naszym kraju. Praktyka pokazuje, że zarówno konsumencki jak i banki finansujące wolą stosować starą formę kredytu na zakup samochodu. Pewnym popytem cieszy się leasing dla osób fizycznych przy konstrukcji zbliżonej do wynajmu długoterminowego albo kredytu z odroczoną spłatą części wartości na sam koniec finansowania. W takiej formie leasing konsumencki samochodów (bo zasadniczo tylko taki występuje w Polsce) jest formą odroczonej spłaty z ratą balonową. Leasing dla osób prywatnych (konsumencki) jest przeznaczony w zasadzie tylko do finansowania samochodów nowych.

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny – forma refinansowania za pomocą leasingu. Przy jej pomocy Leasingobiorca będący dotychczasowym właścicielem przedmiotu leasingu otrzymuje środki pieniężne z tytułu jego sprzedaży do firmy leasingowej a jednocześnie może dalej użytkować przedmiot. Z tytułu użytkowania uiszcza okresowe płatności leasingowe, jak również ma prawo do wykupu przedmiotu po zakończeniu okresu umowy.

KALKULATOR LEASINGOWY >>


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.


Tematyka strony: rodzaje leasingu, leasing operacyjny, leasing finansowy, leasing zwrotny, leasing konsumencki, leasing dla osób prywatnych, co to jest leasing