Jak wygląda obecnie podatkowe rozliczenie leasingu? Od 2019 roku ustawodawca dokonał zapowiadanej zmiany przepisów podatkowych związanych z wliczaniem w koszty uzyskania przychodów kosztów ponoszonych na zakup, spłatę lub leasing samochodów osobowych. Zobacz jak rozliczać leasing od 2019 roku
Spis treści:
- Jak rozliczać leasing samochodu osobowego od 2019 roku
- Jak w praktyce wygląda podatkowe rozliczenie leasingu od 2019 roku
- Jak wygląda aktualne rozliczenie leasingu i podatku VAT od 2019 roku
- Jak wygląda odliczenie innych kosztów użytkowania samochodu osobowego od 2019 roku
- Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.
Jak rozliczać leasing samochodu osobowego od 2019 roku
Zmienione przepisy odnoszą się w równym stopniu do wliczania w koszty wydatków na zakup samochodu, spłatę w kredycie lub pożyczce oraz do leasingu auta osobowego. Co za tym idzie, żadna z formy zakupu nie została ani uprzywilejowana, ani dyskryminowana. Wprowadzone zmiany idą w kierunku ograniczenia kwoty jaką można wliczyć w koszty przy nabyciu tzw. samochodów luksusowych. Za takie ustawodawca uznał samochody o wartości ponad 150.000 złotych.
Jak w praktyce wygląda podatkowe rozliczenie leasingu od 2019 roku
W praktyce kupujący czy leasingując samochód osobowe do firmy należy liczyć się z tym, że będzie można wliczyć w koszty podatkowe wydatki do kwoty 150.000 złotych. Jeśli kupujemy lub leasingujemy samochód poniżej tej wartości, w praktyce nic się dla nas nie zmienia w stosunku do uregulowań obowiązujących poprzednio, natomiast jeśli auto kosztuje więcej możemy wliczyć w koszty tylko taką część aby nie przekroczyć narzuconego limitu kwoty. Warto podkreślić, że np. leasingując samochód za 300.000 zł np za 48 miesięcy nie można wliczyć w koszty połowy rat leasingu w postaci 24 rat, tylko rozliczenie w typ przypadku połowy (limitu) następują proporcjonalnie w stosunku do wartości auta – czyli 1/2 z każdej raty leasingu można wliczyć w koszty. Jeśli auto kosztowałoby 200.000 można wliczyć w koszty 3/4 każde raty (oczywiście w pewnym uproszczeniu).
Reasumując, nowe przypisy są mniej korzystne dla nabywców samochodów premium oraz powyżej klasy średniej.
Jak wygląda aktualne rozliczenie leasingu i podatku VAT od 2019 roku
Pod względem rozliczenia podatku VAT od 2019 roku przepisy nie uległy zmianie – nadal jeśli używamy samochodu osobowego do celów służbowych i prywatnych, możemy odliczyć 50% VAT. Druga polowa, nieodliczona która dotychczas mogła być “wrzucona w koszty” podlega kwotowemu ograniczeniu łącznie z wprowadzony limitem 150.000 złotych kosztów podatkowych.
Jak wygląda odliczenie innych kosztów użytkowania samochodu osobowego od 2019 roku
Wprowadzone zmiany dotyczą również ograniczenia innych kosztów użytkowania samochodu osobowego – takich jak paliwo, przeglądy i ubezpieczenie. Od 2019 roku wprowadzono limit 75% kosztów jakie można w związku z tym odliczyć od każdej pozycji ponoszonego kosztu.
Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.
Tematyka strony: koszty w leasingu 2019, jak rozliczyć leasing od 2019 roku, rozliczenie leasingu 2019, zmiany podatkowe w rozliczaniu leasingu, leasing aktualne przepisy podatkowe, co można wliczyć w koszty leasingu od 2019 roku, rozliczenie podatkowe leasingu.