Leasing zwrotny i refinansowanie samochodu

Leasing zwrotny. Co to jest leasing zwrotny?

Leasing zwrotny samochodu jest szczególnym rodzajem leasingu, ponieważ polega na tym, że przyszły leasingobiorca sprzedaje już posiadanych przez siebie środek transportu, np. samochód osobowy, ciężarowy, ciągnik siodłowy lub naczepę a następnie bierze go „zwrotnie” w leasing. Warunki leasingu zwrotnego nie są specjalnie różne od warunków leasingu – jedynie Leasingobiorca większą uwagę zwraca na aktualną wycenę samochodu, jego stan techniczny oraz pochodzenie. Również kondycja finansowa Leasingobiorcy nie może budzić obaw o wypłacalność. Najczęściej stosuje się tzw. leasing zwrotny techniczny, gdy pojazd był nabyty przez Leasingobiorcę zwracającego się o leasing zwrotny nie wcześniej niż 3 miesiące przez złożeniem wniosku o leasing zwrotny. Leasing zwrotny nazywany jest też refinansowaniem zakupu w leasingu.

Leasing zwrotny a refinansowanie zakupu samochodu

Sama procedura refinansowania zakupu jest pojęciem szerszym niż pojęcie leasing zwrotny, ponieważ refinansowanie może odbywać się zarówno poprzez formę leasingu (zwrotnego) lub refinansowania poprzez pożyczkę leasingową. Dokumenty jakie są niezbędne do leasingu zwrotnego lub refinansowania w procedurze uproszczonej:
  • wniosek leasingowy
  • KPiR za poprzedni i aktualny rok
  • skan dowodu rejestracyjnego
  • specyfikacja modelu, wersji i wyposażenia + zdjęcia pojazdu tak jak do ubezpieczenia z widocznym numerem VIN oraz aktualnym przebiegiem pojazdu

Refinansowanie zakupu pojazdu

Jak z tego wynika – refinansowania zakupu samochodu można dokonać zarówno w postaci leasingu jak i pożyczki leasingowej. Cechy tych rodzajów finansowania pozostają takie same, jedynie w procedurze refinansowania nie mamy do czynienia z odrębnym sprzedawcą samochodu a jest nim przyszły Leasingobiorca.

Warunki leasingu zwrotnego i refinansowania

Leasing zwrotny lub refinansowanie zakupu jest jest szeroko stosowaną i opłacalną formą uzyskania środków finansowych. Pozwala on na zwiększenie płynności finansowej, pozyskanie dodatkowych środków, bez zaciągania kredytu bankowego.
  • Wkład własny każdorazowo zależy od rodzaju przedmiotu leasingu i jego ceny – wystarczy już 10%
  • Okres refinansowania – do 84 miesięcy
  • Nie wymagane są żadne dodatkowe zabezpieczenia ani weksel
Pewnym rodzajem leasingu zwrotnego jest refinansowanie samochodu który już wcześniej był w leasingu w innej firmie leasingowej, został spłacony i wykupiony przez Leasingobiorcę. Samochód taki można refinansować w leasingu lub pożyczce i uzyskać za niego środki finansowe odpowiadające jego wartości, a jednocześnie wciąż być jego użytkownikiem lub nawet właścicielem (w pożyczce leasingowej). Należy przy tym jednak pamiętać, że auto takie nie może być starsze niż 10 lat w chwili zakończenia umowy leasingu lub pożyczki. Zobacz kalkulator leasingu online. Leasing zwrotny wpływa na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa i zapewnia korzystającemu szereg korzyści, w tym podatkowych.

KALKULATOR LEASINGOWY >>


Tematyka tej strony: leasing zwrotny, refinansowanie samochodu, warunki leasingu zwrotnego, co to jest leasing zwrotny, oferta refinansowania samochodu, leasing zwrotny oferta, kalkulator leasingu zwrotnego.