Polski rynek leasingu to nie tylko auta nowe, statystyki wskazują wyraźnie, że leasing samochodów używanych stanowi nawet większą wartość niż aut nowych. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda leasing samochodów używanych w Polsce – zobacz nasz poradnik.
Spis treści:
- Leasing samochodu używanego – czy się opłaca
- Jaki samochód używany można wziąć w leasing
- Leasing samochodu używanego, jakie są koszty leasingu samochodu używanego
- Z jakiego źródła musi pochodzić samochód używany do leasingu
- Co zrobić jeśli podoba mi się samochód który sprzedawany jest na fakturę VAT marża
Leasing samochodu używanego – czy się opłaca
Leasing samochodu – zarówno nowego jak i używanego jest tak samo opłacalny dla prowadzących działalność gospodarczą. W obydwu przypadkach firma może wliczyć w koszty podatkowe działalności całe raty leasingowe, płacić mniejsze podatki – przez co koszt zakupu auta staje się realnie niższy dla każdej firmy. Warto jednak mieć na uwadze kilka szczegółów, które są ważne przy leasingowaniu auta używanego.
Samochód używany można kupić do firmy na tzw fakturę 23% (z VATem) lub na fakturę VAT marża. Ten drugi dokument nie zawiera VAT więc nie można go odliczyć, ponadto auta kupionego na fakturę VAT marża nie można wziąć w tzw. leasing operacyjny – czyli ten który umożliwia odliczenie VAT oraz wliczenie raty leasingu w koszty. Jeśli chcesz wliczyć leasing w koszty musisz szukać samochodu sprzedawanego na fakturę VAT23%.
Jaki samochód używany można wziąć w leasing
Szukają auta używanego do leasingu operacyjnego wiesz już, że musisz szukać auta na fakturę VAT. Drugim czynnikiem jaki powinieneś wziąć pod uwagę jest wiek samochodu. Firmy leasingowe nie chcą finansować samochodów starych – w zależności od firmy leasingowej maksymalny wiek auta jaki możesz wziąć w leasing to 4 do 8 lat, przy jednoczesnym ograniczeniu – że samochód taki w chwili zakończenia umowy leasingowej nie będzie starszy niż 6-10 lat.
Jeśli znalazłeś samochód np. 6 letni i chcesz go wyleasingować, maksymalny okres leasingu na jaki możesz liczyć będzie wynosił 4 lata.
Leasing samochodu używanego, jakie są koszty leasingu samochodu używanego
Samochód używany który chcesz wyleasingować powinieneś na pewno sprawdzić pod względem technicznym oraz prawnym, czy wszystkie dokumenty się zgadzają. Warto tez przejrzeć historię pojazdu wraz z datami przeglądów technicznych i zapisanymi przebiegami auta. Możesz to zrobić na historiapojazdu.gov.pl
W części firm leasingowych wzięcie auta używanego w leasing będzie wiązało się z koniecznością wykonania wyceny przez rzeczoznawcę – pamiętam, że jeśli taka wycena jest obligatoryjna, ty będziesz musiał za nią zapłacić.
Auto używane jest na pewno tańsze niż nowe, lecz nie możesz zakładać że będzie bezawaryjne – dlatego ważna jest nie tylko cena zakupu samochodu używanego ale też jego stan techniczny. Samochód używany trzeba też będzie ubezpieczać co roku w pełnym zakresie. Na pewno nie możesz liczyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe będą chciały ubezpieczyć auto używane w leasingu za taką samą stawkę jak samochód nowy z salonu, gdyż auta nowe z salonu są objęte preferencyjnymi ubezpieczeniami.
Z wiekiem cena/wartość samochodu maleje ale wzrasta % stawka ubezpieczenia za takie auto, nawet jeśli masz pełne zniżki ubezpieczeniowe. Tak wygląda rynek ubezpieczeń.
Samochód używany to również konieczność corocznego dokonywania przeglądów technicznych i wyższe koszty serwisowe.
Aby wziąć auto używane w leasingu musisz zagwarantować tzw. wkład własny (inaczej opłatę wstępną) – wymagana opłata wstępna na auto używane wynosi nie mniej niż 10% ale są i takie które będą sobie życzyły byś wniósł wkład własny w wysokości 15 lub 20%. Leasing można obliczyć przy pomocy kalkulatora leasingu online.
Ważne w leasingu aut używanych jest też to, że koszty leasingu samochodu używanego są nieco wyższe ponieważ kalkulacja ryzyka firm leasingowych wskazuje, że muszą one stosować wyższe marże przy finansowaniu samochodów używanych, choćby z powodu tego że nie posiadają one gwarancji, nie jest znany ich dokładny stan techniczny, zapewne nie będą serwisowane w ASO, itp.
Z jakiego źródła musi pochodzić samochód używany do leasingu
Pod wym względem istnieje dość duża dowolność – możesz wziąć w leasingu auto używane pochodzące od dealera, z komisu samochodowego, od firmy która trudni się sprowadzaniem i sprzedażą samochodów używanych z za granicy. Może to być też własny samochód jakiejś firmy która chce go sprzedać albo nawet auto poleasingowe czy po wynajmie długoterminowych.
Co zrobić jeśli podoba mi się samochód który sprzedawany jest na fakturę VAT marża
W takim przypadku co prawda nie możesz wziąć leasingu operacyjnego i wliczyć rat leasingu bezpośrednio w koszty działalność firmy ale jeśli cena jest atrakcyjna a Ty nie potrzebujesz kosztów za wszelką cenę, można sfinansować takie auto przy pomocy pożyczki leasingowej. Za pomocą pożyczki leasingowej firma leasingowa może sfinansować zakup takiego właśnie samochodu. W koszty będziesz mógł wliczać odsetki z harmonogramu opłat oraz amortyzację samochodu. W pożyczce leasingowej nie ma tez wykupu, ponieważ od początku będziesz właścicielem auta, które będzie zabezpieczeniem dla firmy leasingowej.